Rubriky
Domov

Kozel zahradníkem

„Na stará kolena se každý stane zahradníkem“, říkal mi tehdy asi pětatřicetiletý kolega a tvářil se u toho smrtelně vážně. „Já? Nikdy!“, odpověděla jsem tenkrát odhodlaně a zhnuseně. „V hlíně se teda rýpat nebudu, to bych musela být blázen.“, pomyslela jsem si a bylo vidět, jak se potutelně uchechtl pod vousy.

Ještě před rokem jsem tvrdila, že na zahradu mě nikdy neužije a rýpání v hlíně je pod moji úroveň, přece si nebudu špinit ruce, ne? A jestli někdy něco budu pěstovat, bude to jedlé, ať je z toho aspoň nějaký užitek. Teď, se čtyřicítkou na krku, třemi dětmi a rozestavěným domem přišel na řadu i pověstný odříkaný krajíc. Pozemek okolo domu zel divnou prázdnotou, bylo třeba postavit se k tomu čelem. Začala jsem přemýšlet a spekulovat a rozhodla se, že si založím skalku. Kamenů máme beztak plnou zahradu.

Několik dní jsem se pachtila s lopatou a přesívala kamenitou půdu. Pak jsem ji navezla do svahu a nasbírané balvany zakopala na místa, kde se mi zdály na oko příjemné.

 Po kamarádkách jsem rozhlásila, že zakládám skalku a nabídky roztodivných rostlin a kytek, o kterých jsem neměla ani páru, se mi jen hrnuly. Můj způsob vybírání skalniček „neznámtoalelíbísemito-beru“ se osvědčil a záhonek se mi zdárně zaplňoval malinkými sazeničkami.

Jediné, co mi připadalo povědomé, bylo kapradí, to zná přece každý, že? Na vycházce do lesa jsem si ještě uloupla kousek mechu, abych své veledílo dovedla k dokonalosti a bylo to. Nádhera sama. Časem jsem se dozvídala, jak se všechny ty rozrůstající se krásky jmenují a radovala se z toho, že jsem majitelkou levandule, mateřídoušky, citrónového tymiánu, hořce, netřesku, hřebíčku, kosmatce, hvozdíku a dalších pro mě do té doby neznámých zelených i kvetoucích nádher. A jak se jim u mě dařilo! Přesně podle pořekadel kozel zahradníkem a hloupý sedlák má největší brambory. Zalévala jsem a okopávala snad co druhý den a ne proto, že bych snad musela, ale POZOR! Proto, že mě to děsně bavilo.

U tolik zavrhovaného rýpání v hlíně, nehty nenehty, jsem si krásně relaxovala a odpočívala, užívala si letního sluníčka a byla úplně obyčejně šťastná. Pohled na rozrostlou kvetoucí levanduli mě naplňoval radostí. A víte co?

V další fázi se vrhnu na něco jedlého. Viděla bych to na jahody, maliny, rajčata a bylinky, to mě bude bavit. Kdo to mohl před lety tušit…stará kolena jsou tu!

Rubriky
Domov

Jak zpestřit interiérovou nudu

Civilizační choroby jsou strašákem moderní doby. Avšak podle psychologů i bytových designérů se proti nim lze bránit nejrůznějšími způsoby. Tím základním by mělo být místo, kam se rádi vracíme, kde se cítíme pohodlně, bezpečně a kde se nebojíme relaxovat.

Plánování celkového prostoru interiéru
Domov nejsou jenom holé zdi nebo jenom nutné spotřebiče a nejnutnější nábytek. Domov, to je nálada, emoce, barva, vůně. Známý prostor, každý detail, každé postavení jakékoli věci. Interiér musí barevně lahodit našemu oku a ohřívat naše smysly. Jak správně koncipovat prostor, jakým způsobem správně volit barvy, kde a jak porovnávat materiály, ze kterých bude podlaha, nábytek, pracovní plochy kuchyní nebo lampy do obývacího prostoru?

Vztah člověka a interiéru
Právě prostředí, v němž jsme nejčastěji a nejraději je to, které nás obklopuje nejvíc. Navíc odráží nás samotné – chování, pocity, vlastnosti. Sebereflexe pod vlivem stresu nebo pohody. Prostředí, které nás obklopuje, má vliv na naše vztahy i naše emoce ale i na kvalitu našeho volna a času, který trávíme doma.

Ztotožnění se s prostorem
Každý živočich si vytyčuje teritorium, i člověk. Ať už to jsou osobní věci, doplňky, pracovní nepořádek. Základem je skutečně personalizace prostoru, udělat jej takovým, aby nám vyhovoval. Velké plochy a sdílení prostoru s jinými osobami má neblahý vliv na naše emocionální zdraví.

Nuda a šeď raději než pestrost a lesk
Černá barva je elegantní a šedá je nyní vyloženě trendy. Černá, šedá a bílá jsou navíc barvy, které v nás nevyvolávají stres, ale eventuálně začnou nudit. Velmi důležité je světlo, ale také by měl být materiál příjemný na dotek. Neprospívá nám lesklý nábytek, mnohem lepší je ten matný, nejlépe přírodní – dřevo. Příliš mnoho pestrých barev také není ideální cesta, neboť barvy sytého rázu nás stresují a rozrušují, iritují.

Cílem interiéru je harmonie.

Rubriky
Domov

Vybavte svou kancelář kvalitním nábytkem

Masivní dřevo bylo již od nepaměti na pohled velmi atraktivní. Je to dáno tím, že je uzpůsobené pro to, aby vydrželo delší dobu. Jedná se tak o surový kus dřeva, který je speciálně opracován a vhodně povrchově upraven, aby vydržel, co možná nejdéle. Dřevěný nábytek tohoto stylu je možné zakoupit v nejrůznějším provedení. K mání jsou nejenom postele nebo skříně, ale také třeba regály a knihovny https://www.drevenynabytek-borovicemasiv.cz/regaly-a-knihovny-z-masivu, čímž je možné obohatit nejenom pracovnu či kancelář, ale také obývací pokoj vaší domácnosti.
Postel vyrobená z masivního dřeva

Výběru se meze nekladou

Protože v sortimentu najdete hned několik různých variant tohoto zajímavého nábytku, máte z čeho vybírat. Jen stěží se proto stane, že by někdo váš známý měl stejné vybavení, jako budete mít vy. I ceny napovídají tomu, že v tomto sortimentu bude vybírat jenom ten, kdo skutečně touží po kvalitním vybavení z toho nejlepšího materiálu.
Na trhu najdete nepřeberné množství nekvalitního, ale za to levného, nábytku. V takových sortimentech si lidé běžně vybírají, což je samozřejmě každého věc, ale ten znalejší člověk bude vědět, že je lepší jedenkrát zainvestovat do něčeho kvalitnějšího než několikrát do toho levnějšího, ale méně kvalitního.
Stůl z masivu

Masivní zpracování vypadá skvěle

To, že nábytek z masivního dřeva je kvalitní a vydrží při správné údržbě mnoho desítek let, to ví každý. Mnoho lidí obdivuje i vzhled, který je u tohoto dřeva naprosto famózní. Když si chcete udělat svůj interiér krásnější, není lepší možnosti, než zvolit nějaký hezký nábytek. S tím budete spokojeni ve všech ohledech, byť pořizovací cena bude o něco vyšší, než byste na první pohled očekávali.

Jaké varianty regálů je možné zvolit?

–        Policové = využijete v případech, kdy chcete regál plně využívat, například jako knihovnu
–        Šuplíkové = kombinace policového regálu a šuplíkového, pro ještě universálnější využití
–        Vitríny = ideální pro vystavování pamětihodností nebo sběratelských předmětů

Rubriky
Domov

Bydlení podle Vašich představ

Snad každý má rád něco jiného, a podle toho také vybíráme bydlení, ve kterém chceme trávit náš život. Mnohdy je velice náročné najít to, co bychom mohli potřebovat, zvláště pokud máte hodně konkrétní požadavky. Jestli máte rádi přírodu a líbí se Vám představa, že byste si žili v malém domku se zahrádkou, tak si můžete být jistí tím, že mobilheim pro Vás bude volbou, které nebudete muset litovat.

obývák

Pořizovací cena takového stavení rozhodně není nějak vysoká, a proto si můžete být jistí tím, že s ní budete velice spokojeni. Navíc si můžete vybrat domek přesně podle Vašich představ, stačí si vybrat ze široké nabídky, ve které rozhodně naleznete tu správnou stavbu i Vy. Neváhejte tedy a využijte této možnosti a pořiďte si takové bydlení, které bude odpovídat Vašim požadavkům.

Vyberte si kvalitní domek

Jestli tedy toužíte po novém a kvalitním bydlení, ve kterém se budete cítit příjemně, a které Vám poskytne ty nejlepší podmínky pro život, je tato možnost pro Vás tou pravou. Věřte navíc tomu, že Vámi zvolená stavba bude dopravena na Vámi určené místo rychle a bez problémů, takže na nové bydlení nebudete muset čekat dlouhou dobu.

Navíc si můžete být jistí tím, že mobilheim není vhodný jenom pro každodenní bydlení, ale může se hodit i v případě, že hledáte nějaký zahradní domek nebo třeba chatu, ve které budete moct trávit svoje volné chvíle. Je tedy jenom na Vás, pro jaké řešení a využití se rozhodnete, ať už si vyberete jakkoliv, zaručeně neuděláte chybu.

salon

Využijte tedy pestré nabídky, se kterou budete spokojeni i Vy. Ponořte se do katalogu kvalitních staveb a tam si vyberte takovou, která bude přesně odpovídat Vašim požadavkům.

Rubriky
Domov

Veškeré finanční náklady na rekonstrukci bytu

Rekonstrukce bytu je z hlediska přípravy stejně náročná, jako jeho výstavba. Finanční náklady jsou ale v případě rekonstrukce nižší. Pokud budete dobře plánovat, celou modernizaci bytu můžete financovat z právě ukončeného stavebního spoření.

 

Pokryje stavební spoření

Odborná pomoc architekta, který kvůli dobré koordinaci realizace stavebních prací zhotoví kvalitní projekt, vám ve výsledku ušetří nemalé náklady. Praxe ukazuje, že rekonstrukce bytu bez odborného projektového řešení je nákladnější.

V případě zásahů do nosných konstrukčních prvků je důležité si vyžádat stanovisko statika. A pokud je to nutné i souhlas ostatních vlastníků. Ještě před zahájením rekonstrukčních prací je dobré navrhnout způsob a postup realizace. Kvalitní plán je základem úspěchu. Často se však stává, že tato část přípravy je zpracována povrchně a přinese mnohá zdržení a předělávky. Odborník při tvorbě plánu uvažuje o více variantách řešení, z nichž vybere tu optimální. Je samozřejmé, že návrh realizačního postupu závisí na konkrétních podmínkách.

Rozsáhlejší úpravy se dají rozdělit do dvou skupin:
• úpravy se změnou dispozičního řešení s náročnějšími zásahy, se změnou plošného standardu – nutná konzultace s odborníkem

• úpravy se zachováním původního řešení, bez zásahu do nosných konstrukcí, výměna vnitřních dveří, oken, podlah, jader – doporučená konzultace s odborníkem

Pro rekonstrukci jsou charakteristické bourací práce v menším či větším rozsahu. Zde je nutné dodržovat zvláštní předpisy z hlediska bezpečnosti a hygieny práce. Způsob likvidace odpadu ovlivní trvání prací. Buď jej odvážíme po částech, nebo použijeme kryté žlaby či zavřené skluzy.
Na tyto práce zpravidla navazují malířské, dlaždičské a obkladačské práce, jejichž ukončení můžeme očekávat do tří až pěti dnů.