Životní styl

Důležitý spoj hned několika světů

Schodiště mohou být různého tvaru či různé barvy, z různého materiálu nebo umístěné http://tyinternety.cz/socialni-site/nejvtipneji-a-nejnestastneji-umistene-reklamy-vsech-dob/ různě po domě. Nikde není pevně dané místo, kde by vlastně při stavbě schodiště mělo být umístěno, ani není nikde dáno, jaký by mělo mít tvar či velikost. Existují malá schodiště s úzkými schody, po kterých se špatně chodí, narazíte na ně třeba na chalupě u lesa nebo u babičky doma, mohou to být zase naopak velké schody, třeba i z jiného materiálu než je dřevo, které se tyčí v majestátní síni s nablýskaným zábradlím. Těch typů je zkrátka hodně. Ale přesně proto bychom se výběrem měli zabývat co možná nejdříve.
točité dřevěné schodiště hned do několika pater.jpg

  1. Tvar

Ať už schodiště jako takového, nebo jednotlivých schodů či zábradlí, vždycky sejde na to, jestli se to hodí do dané nemovitosti nebo ne. Můžete mít krásný dům, ale schodiště vypadá naprosto otřesně a nehodí se tam, načež můžete vejít do staré špeluňky s krásným dřevěným schodištěm. To jsou sice extrémy, protože každý si dává záležet na tom, aby to bylo co možná nejvíce „do sebe zapadající“, ale chybička se sem tam vloudit může. Je tedy dobré se předem rozhodnout, jestli tam bude točité schodiště nebo tam bude klasické schodiště, jestli bude mít široké či úzké schody, jestli se tam vůbec vejde takové či makové.

  1. Materiál

Ten je důležitý hned z několika důvodů, jednak z hlediska dlouhé životnosti, a jednak z hlediska estetického. Přeci jen, všichni tak nějak víme, aniž by to muselo být zdlouhavě rozebíráno, že kámen či mramor vydrží mnohem déle než dřevo. Samozřejmě se zde projevuje také péče o dané schodiště, tedy jak se o něj vlastník stará, jestli jej leští a netahá po schodech kameny či piána den co den.
starý cihlový dům a jeho schodiště na boku.jpg

  1. Barva

Byť se může jednat o poněkud zanedbatelný parametr, má své velké opodstatnění, neboť pokud si koupíte do domu s bílými stěnami, světlým nábytkem a světlými koberci schodiště, černé jako nejtemnější uhel, tak asi je zde něco špatně. To samé, pokud si koupíte mramorové schodiště do roubenky, která je celá světle hnědá. Nebude to vypadat úplně pěkně. Byť nikdo vůbec neříká, pokud by někdo chtěl mermomocí něco takového.

Mohlo by se vám také líbit...